Akty prawne
Komornik Sądowy jako funkcjonariusz publiczny działa na podstawie przepisów oraz w granicach prawa. Realizuje on zadania powierzone mu przez ustawę z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych, w szczególności:
- wykonuje orzeczenia sądowe w sprawach o roszczenia pieniężne
- wykonuje orzeczenia sądowe w sprawach o roszczenia niepieniężne, m.in. o opróżnienie lokalu z ruchomości lub osób (tzw. eksmisja), czy też wydanie nieruchomości
- wykonuje orzeczenia sądowe o zabezpieczenie roszczeń
- wykonuje inne tytuły wykonawcze wydane na podstawie odrębnych przepisów
- sporządza protokoły stanu faktycznego przed wszczęciem procesu sądowego lub przed wydaniem orzeczenia na zarządzenie sądu lub prokuratora
- weryfikuje istnienie i treść tytułów wykonawczych wydanych w postępowaniach elektronicznych.
Wierzyciel ma prawo wyboru komornika na terenie całego obszaru apelacji poznańskiej, z wyjątkiem spraw o egzekucję z nieruchomości. Wierzyciel dokonując wyboru komornika zobowiązany jest w treści wniosku egzekucyjnego złożyć oświadczenie, że korzysta z prawa do wyboru komornika zgodnie z treścią art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych.
We wniosku egzekucyjnym lub wniosku o zabezpieczenie należy wskazać, poza adresem i danymi dłużnika (PESEL lub NIP, a w przypadku osób prawnych KRS), również rachunek bankowy wierzyciela oraz świadczenie, które ma być spełnione, a także sposoby egzekucji. Do wniosku egzekucyjnego należy dołączyć tytuł wykonawczy.
Sposoby egzekucji:
- z ruchomości
- z wynagrodzenia za pracę / świadczeń emerytalno-rentowych
- z rachunku bankowego
- z wierzytelności
- z innych praw majątkowych
- z nieruchomości (w tym z użytkowania wieczystego oraz ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu).
Jeśli wierzyciel nie dysponuje informacjami dotyczącymi majątku dłużnika - na podstawie art. 8012 Kpc - może złożyć wniosek o poszukiwanie jego majątku.